pl Polish en English de German

Atrakcje Niechorza

 

Latarnia morska w Niechorzu

Latarnia morska w Niechorzu, określana jest mianem jednej z najpiękniejszych na polskim wybrzeżu. Licząca 45 m budowla z czerwonej cegły wzniesiona na wysokim klifie, góruje dumnie nad okolicą. Na wysokości 35,7 m ulokowano taras widokowy, z którego roztacza się widok na okolicę w promieniu kilku kilometrów. Budowlę ukończono w 1866 r. na mocy zarządzenia wydanego przez niemieckie Ministerstwo Żeglugi z dnia 15 maja 1863 r. Światło latarni można dostrzec z odległości 20 mil morskich (37 km), dzieje się to za sprawą żarówki mocy 1000W, której moc jest 20-krotnie wzmacniana przez system pryzmatów.

Nadmorska kolej wąskotorowa

Historia nadmorskiej wąskotorówki rozpoczęła ponad 120 lat temu, kiedy to kolej po raz pierwszy wyruszyła w trasę z Gryfic do Niechorza. Mijały lata, zmieniały się kolejne rządy i systemy polityczne, przesuwały się granice, przemijały mody i pokolenia, ale podróż po wąskich torach wciąż fascynuje i działa na wyobraźnię. Nadmorska Kolej Wąskotorowa jest jedną z zaledwie trzech czynnych wąskotorówek w Polsce, poruszających się po torach o rozstawie 1000 mm. Po trwającej 3 lata rewitalizacji, nadmorska kolejka przeżywa swą drugą młodość, przewożąc jak za czasów swojej dawnej świetności tysiące turystów, również do Niechorza. Przejazd zabytkową wąskotorówką na trasie z Gryfic do Pogorzelicy to prawie dwugodzinna, sentymentalna podróż wśród malowniczych nadmorskich krajobrazów i atrakcji turystycznych.

 
 

Muzeum rybołóstwa w Niechorzu

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu powstało z inicjatywy lokalnej ludności zgromadzonej wokół głównego pomysłodawcy –byłego rybaka Henryka Gmyrka. Najważniejszym celem powstałej placówki miało zostać szerzenie wiedzy o miejscowej kulturze rybackiej, tak wśród licznie odwiedzających Gminę Rewal turystów jak i stałych mieszkańców. W listopadzie 1992 został powołany Społeczny Komitet Organizacji Muzeum Rybackiego w Niechorzu.Owocem starań stało się przydzielenie budynku oraz funduszy na potrzeby powstającego ośrodka. Siedzibą Muzeum stał się niewielki budynek przy ówczesnej ul. Marchlewskiego. Otwarcie dla zwiedzających nastąpiło 11 czerwca 1994 roku.

Rybołóstwo morskie w Niechorzu

Na ekspozycje składają się eksponaty ze zbiorów marynistycznych ze Szkoły Podstawowej w Niechorzu, depozyty oraz dary. Wśród nich znalazły się narzędzia połowowe, łodzie, okazy ryb, dokumenty oraz fotografie związane z rybołówstwem morskim i jeziorowym.Z biegiem lat działalność Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu rozwijała się. Przybywało eksponatów, nawiązano kontakt z innymi muzeami, rozpoczęto działalność edukacyjną. Muzeum stało się miejscem spotkań wszystkich aktywnych stowarzyszeń gminnych. Szczególnie związanym z placówką stało się Stowarzyszenie Miłośników Tradycji Rybołówstwa Bałtyckiego oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie. Owocem tej współpracy jest organizowane corocznie Święto Śledzia Bałtyckiego oraz wystawy czasowe.

 
 

Motylarnia w Niechorzu

Motylarnia w Niechorzu to niezwykła atrakcja, która skupia w sobieo gromną liczbę pięknych i unikalnych gatunków motyli. W Motylarni zobaczysz setki przepięknie ubarwionych motyli z najbardziej egzotycznych zakątków całego świata. Poznasz najpopularniejszego w Afryce – Monarchę, spektakularnego Blue Morpho pochodzącego z tropikalnych lasów Ameryki Łacińskiej, motyla Żeglarza z Singapuru,Niebieskiego Tygrysa z Azji i Cętkowanego Trójkąta z Australii. Są tu również: Papierowy Latawiec z Malezji, Mozaika-Zebra występująca naturalnie w Meksyku i Argentynie i mistrz kamuflażu-Jesienny Liść.Ponadto latają różnorodne, duże, Motyle Sowie a także pełni uroku przedstawiciele rodziny paziowatych, występujący od Półwyspu Arabskiego, poprzez subkontynent indyjski, aż po Borneo i Australię.

Park miniatur latarnii morskich

W Niechorzu nieopodal piaszczytej plaży u podnóża oryginalnej latarni morskiej powstał Park Miniatur Latarni Morskich. Celem tego przedsięwzięcia jest stworzenie atrakcji turystyczno - edukacyjnej euroregionu, jak również centrum latarnictwa polskiego.Odwiedzający Park mają możliwość zapoznania się ze wszystkimilatarniami z Polskiego wybrzeża w skali 1:10. Informacje o prowadzających, jak również opisy przeszłości obiektów,zaznajomią zwiedzających z ich walorami historycznymi.Przewodnicy czekają na Gości już przy wejściu, oprowadzają w trzech językach po polsku niemiecku i angielsku. Całe wybrzeże można zwiedzić w 45 min. Wszystkie modele wykonane są najnowszymimetodami techniki, z materiałów odpornych na oddziaływanie warunków atmosferycznych, co umożliwia wystawianie modeli w parkowym otoczeniu. Zieleń, naturalne otoczenie, jak również filigranowe odtworzenie szczegółów, bardzo uatrakcyjniają i tak jużpiękne zabytki polskiego wybrzeża.

 
 

Jezioro Liwia Łuża

Liwia Łuża, to jezioro przybrzeżne Zatoki Pomorskiej na Wybrzeżu Trzebiatowskim. Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 174,9 ha do 210,8 ha. Zbiornik ma średnią głębokość na poziomie 0,9 m. Cały obszar jeziora i jego obrzeża znajduje się w rezerwacie ornitologicznym utworzonym w 1959 roku. Liwia Łuża jest płytkim akwenem, a w typologii rybackiej jest to jezioro linowo-szczupakowe. Warto nadmienić, że jezioro łączy z Bałtykiem malowniczy kanał o długości 1 km. W czasie sztormów można zaobserwować zjawisko wlewania się spiętrzonej wody do jeziora, z kolei w czasie wysokiego stanu wód w jeziorze można zaobserwować uchodzenie wody do morza.

 

 

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ